16 maj 2023

Jazda bez okularów może słono kosztować. Warto zatem sprawdzić swoje prawo jazdy

zdjęcie: Jazda bez okularów może słono kosztować. Warto zatem sprawdzić swoje prawo jazdy / pixabay/2089817
Kierowca z wadą wzroku może otrzymać mandat w wysokości 1500 zł za jazdę bez okularów. Wszytko zależy od wyniku orzeczenia lekarskiego, a co za tym idzie numeru kodu wpisanego w rubrykę numer 12 naszego prawa jazdy. Warto to sprawdzić.
REKLAMA

ierowanie pojazdem bez okularów jest traktowane jak jazda bez uprawnień. "Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych" - czytamy w znowelizowanej ustawie - Kodeks wykroczeń. Do tej pory groził za to mandat w wysokości 500 zł. Z początkiem tego roku wzrósł do 1500 zł.

To jednak nie wszystko. Kierowcy może zostać również zabrane prawo jazdy. "W razie popełnienia wykroczenia, (...), orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów" - wskazano w kodeksie.

Mając wadę wzroku warto sprawdzić swoje prawo jazdy, a dokładniej rubrykę nr 12 znajdującą się na rewersie. Umieszcza się w niej liczbowe oznaczenia kodów i subkodów, które określają ograniczenia w korzystaniu z uprawnień lub informacje dodatkowe. Wynika to z rozporządzenia w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami.

Kody oznaczone symbolem 01 dotyczą wymaganej korekty lub ochrony wzroku:

01.01 – okulary,

01.02 – soczewka(i) kontaktowa(e),

01.03 – okulary ochronne,

01.04 – szkła przyciemnione,

01.05 – przepaska na oko,

01.06 – okulary lub soczewki kontaktowe.

Ten kod to wynik orzeczenia lekarskiego, do którego kierowca musi się bezwzględnie stosować i nie ma tu żadnego odstępstwa. Jeśli zatem kierowca będzie prowadził samochód mając założone soczewki kontaktowe, a ma obowiązek jazdy w okularach, będzie oznaczało, że dopuścił się popełnienia wykroczenia jazdy bez uprawnień.

Warto zatem sprawdzić swoje prawo jazdy i stosować się do zawartych w nich zaleceń w postaci określonych kodów.

(asz)

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Pisz
17.9°C
wschód słońca: 04:09
zachód słońca: 20:51
Koronawirus
warmińsko-mazurskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Piszu

kiedy
2023-06-08 20:00
miejsce
Resort Złota Łania, Wiartel,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-07-02 18:00
miejsce
Resort Złota Łania, Wiartel,...
wstęp biletowany