Kierowcy – piesi. Wzajemny szacunek i odpowiedzialność drogą do wspólnego bezpieczeństwa
Bezpieczeństwo na drodze to temat dotyczący nas wszystkich. Już od najmłodszych lat uczymy się między innymi co oznaczają poszczególne kolory na sygnalizatorze, w jakich miejscach możemy przejść na drugą stronę jezdni, gdy nie ma wyznaczonego przejścia dla pieszych, a także co powinniśmy zrobić zanim wejdziemy na jezdnię.
Jako kierowcy uczymy się z kolei przepisów i prawidłowych zachowań względem pieszych. Każdy kierowca wie, że zbliżając się do wyznaczonego przejścia należy zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość, nie wolno wyprzedzać na przejściu bądź w jego rejonie, czy też omijać pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem, żeby przepuścić pieszego.
Wydawałoby się, że zarówno kierujący, jak i piesi doskonale wiedzą, jak należy zachować się na drodze, żeby nie doszło do wypadku. W praktyce wygląda to niestety inaczej. Zdarza się, że kierowcy nie zatrzymują się przed przejściem, aby przepuścić pieszego, czy też piesi tłumacząc się pośpiechem przechodzą przez jezdnię w miejscu do tego nie przeznaczonym, czy też nie zwracają uwagi na to co się dzieje w ich otoczeniu i wchodzą na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd. Takie nieodpowiedzialne zachowania na drodze powodują sytuacje, w których narażone jest życie i zdrowie człowieka.
Musimy pamiętać, że prawidłowe zachowanie na drodze, a w szczególności przestrzeganie przepisów zarówno przez kierujących, jak i pieszych ma duży wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Pamiętajmy, że podstawą jest tu wzajemny szacunek i odpowiedzialność na drodze.