reklama
kategoria: Na Sygnale
13 luty 2023

Nie ustąpiła pieszemu, bo go nie zauważyła

zdjęcie: Nie ustąpiła pieszemu, bo go nie zauważyła / pixabay/5107489
Przejście dla pieszych to miejsce, gdzie muszą uważać zarówno piesi, jak kierowcy. Pieszy przed przejściem powinien zwolnić, rozejrzeć się i przejść bezpiecznie nie korzystając z telefonu. Kierowca, zbliżając się do przejścia dla pieszych, zobowiązany jest zwolnić i zachować szczególną ostrożność Musi też pamiętać, że pieszy wchodzący na przejście ma pierwszeństwo przed pojazdami. Kierująca pojazdem marki Chrysler niestety nie ustąpiła pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu na ul. Kościuszki w Piszu. Popełniła wykroczenie, za które odpowie przed sądem.
REKLAMA

Od czerwca ubiegłego roku obowiązują przepisy zwiększające bezpieczeństwo pieszych na drogach, ujednolicające dopuszczalną prędkość na obszarze zabudowanym, a także obligujące kierujących pojazdami do zachowania minimalnego odstępu między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych. Dla zwiększenia ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych ustawodawca doprecyzował przepisy dotyczące zachowania kierujących pojazdami. Wszystko po to, by na drogach było bezpieczniej.

Kierowcy – obowiązki wobec pieszych

Przepisy regulują zachowania kierujących pojazdami względem osób pieszych. Kierowcy pojazdów są zobowiązani do obserwowania nie tylko przejścia, ale także jego okolicy. Ich obowiązkiem jest zachowanie szczególnej ostrożności oraz zmniejszenie prędkości tak, by nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na przejściu lub wchodzącego na przejście. W przypadku naruszenia tych przepisów kierowcom grożą dotkliwe konsekwencje.

Przekonała się o tym kierująca pojazdem marki Chrysler, która w piątek (10 lutego br.) przed godz. 17.00 na ul. Kościuszki w Piszu nie ustąpiła pierwszeństwa osobie znajdującej się na przejściu dla pieszych. Jest to wykroczenie, za które grozi mandat karny w wysokości 1500 zł. 37-letnia mieszkanka Rucianego -Nidy, kierująca samochodem, skorzystała z prawa do odmowy przyjęcia mandatu twierdząc, że nie zauważyła pieszego. Przejście to objęte jest miejskim monitoringiem. Sprawę ostatecznie rozstrzygnie sąd.

Podobne kary grożą kierowcy za:

  • wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed tym przejściem
  • omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Piesi – ich prawa i obowiązki

Każdy pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Nie zwalnia to jednak pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. W dalszym ciągu zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.

Pieszego obowiązuje też zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Zarówno pieszy, jak i kierowca mają rzeczywisty wpływ na to, co zdarzy się na przejściu dla pieszych. Tak niewiele trzeba, by przejścia stały się bezpieczne. Wystarczy, by obie grupy - piesi jak i kierowcy - zastosowali się do trzech prostych zasad.

Przed przejściem:

  • zwolnij
  • rozejrzyj się
  • przejdź/ przejedź bezpiecznie

(asz)

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Pisz
4.6°C
wschód słońca: 07:17
zachód słońca: 15:23
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Piszu