18 maj 2023

Widząc kłęby dymu unoszące się nad miastem natychmiast ruszyli z pomocą

fot. KPP w Piszu
Komendant Komisariatu Policji w Rucianem – Nidzie, wraz z policjantem będącym w jednostce, zauważyli przez okno ogromne kłęby dymu nad miastem. Natychmiast pojechali sprawdzić co się stało. Byli pierwsi na miejscu zdarzenia. Paliła się zabytkowa wieża ciśnień, pobliskie zabudowania oraz przyległy teren leśny. Policjanci sprawdzili najpierw, czy nie ma tam żadnych osób potrzebujących pomocy, a gdy nikogo nie znaleźli użyli gaśnicy z radiowozu, by udaremnić rozprzestrzenianie się ognia na pobliskie domy. Po przejęciu akcji przez strażaków funkcjonariusze sprawdzili okoliczne zarośla. Znaleźli w nich dwóch nietrzeźwych mężczyzn podejrzanych o podpalenie.
REKLAMA

W piątek (12 maja br.) około godz. 13.00 Komendant Komisariatu Policji w Rucianem- Nidzie, razem z policjantem przebywającym na terenie jednostki, zauważyli przez okno ogromne kłęby dymu unoszące się nad miastem. Natychmiast pojechali sprawdzić co się tam dzieje. Paliła się zabytkowa wieża, pobliskie zabudowania oraz przyległy teren leśny.

Funkcjonariusze przyjechali na miejsce jako pierwsi, więc natychmiast przystąpili do działania. W pierwszej kolejności sprawdzili, czy nie ma tam żadnych osób, które potrzebowały pomocy. Na szczęście nikogo nie znaleźli. Do czasu przyjazdu strażaków policjanci, przy użyciu gaśnicy samochodowej, podjęli próbę udaremnienia przemieszczania się ognia na znajdujące się w niewielkiej odległości domy. Kiedy na miejsce pożaru przyjechały zastępy straży pożarnej funkcjonariusze podjęli działania mające na celu znalezienie i zatrzymanie sprawców podpalenia.

W zaroślach zauważyli dwóch ukrywających się mężczyzn. To dobrze znani policjantom mieszkańcy Pisza w wieku 34 i 41 lat. Obaj byli pod znacznym działaniem alkoholu. Starszy z nich miał prawie 3 promile alkoholu w organizmie, a młodszy ponad 1 promil. Mieli przy sobie zapałki i zapalniczkę. Zostali zatrzymani jako osoby podejrzane o podpalenie.

Zatrzymani mężczyźni usłyszeli zarzut umyślnego sprowadzenia zdarzenia w postaci pożaru, które zagrażało mieniu wielkich rozmiarów i doprowadziło do spalenia się budynku o znacznej wielkości stanowiącego przy tym dobro o szczególnym znaczeniu kultury. Straty oszacowano wstępnie na kwotę około 300 000 zł.

Decyzją sądu jeden ze sprawców, 41-latek, został tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy. Za popełnione przestępstwo grozi kara nawet 10 lat pozbawienia wolności.

(asz)

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Pisz
19.3°C
wschód słońca: 04:09
zachód słońca: 20:51
Koronawirus
warmińsko-mazurskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Piszu

kiedy
2023-06-08 20:00
miejsce
Resort Złota Łania, Wiartel,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-07-02 18:00
miejsce
Resort Złota Łania, Wiartel,...
wstęp biletowany