Zadbajmy o to, by nasze dzieci miały kartę rowerową
Rozpoczął się nowy rok szkolny. Uczniowie klas czwartych szkół podstawowych już od września poznają przepisy ruchu drogowego i uczą się bezpiecznej jazdy na rowerze, by wiosną przystąpić do egzaminu teoretycznego i praktycznego na kartę rowerową. Te pierwsze uprawnienia w postaci karty rowerowej uczeń może zdobyć bezpłatnie w szkole. Dokument ten wydaje dyrektor szkoły.
Jako rodzice zadbajmy o to, by nasze dzieci posiadały stosowne uprawnienia, a tym samym wiedzę i umiejętności do bezpiecznego poruszania się po drogach rowerem. Monitorujmy ich postępy edukacyjne w zakresie znajomości przepisów ruchu drogowego, a w razie potrzeby pomóżmy im i wytłumaczmy zrozumieć określone zagadnienia przysparzające im problemy. Wszystko to dla bezpieczeństwa naszych pociech.
Na podstawie Ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz Ustawy o Kierujących pojazdami policjanci przygotowali krótkie przypomnienie wybranych przepisów dotyczących uprawnień do kierowania rowerem. Zanim wyjedziemy na wiosenną przejażdżkę warto się z nimi zapoznać.
Dzieci w wieku do lat 10 – wymagany dokument:
Nie jest przewidziany żaden dokument w tym przedziale wiekowym. Dzieci te mogą poruszać się rowerem tylko pod opieką osoby dorosłej. Wówczas dziecko kierujące rowerem korzysta z drogi jako pieszy.
Dzieci w wieku pomiędzy 10 a 18 lat – wymagany dokument:
Karta rowerowa, Prawo jazdy kategorii AM (minimalny wiek: 14 lat), Prawo jazdy kategorii A1, B1 lub T (minimalny wiek: 16 lat).
Powyższe dokumenty uprawniają też do kierowania m.in.:
- Wózkiem rowerowym (jeżeli wózkiem lub rowerem przewożona jest inna osoba to kierujący musi mieć ukończone 17 lat),
- Pojazdem zaprzęgowym (pod warunkiem ukończenia 15 lat),
- Rowerem wieloosobowym (pod warunkiem ukończenia 17 lat).
Osoby mające ukończone 18 lat – wymagany dokument:
Osoba, która ukończyła 18 lat jest uprawniona do kierowania rowerem, wózkiem rowerowym, pojazdem zaprzęgowym nie posiadając dokumentu potwierdzającego posiadania tych uprawnień.
(asz)