12 kwiecień 2024

Sejm znowelizował ustawę o samorządzie gminnym

zdjęcie: Sejm znowelizował ustawę o samorządzie gminnym / fot. PAP
fot. PAP
Sejm w piątek znowelizował ustawę o samorządzie gminnym, której celem jest zapewnienie ciągłości funkcjonowania samorządu w przypadku wyboru organu wykonawczego - wójta, burmistrza lub prezydenta miasta na posła, senatora lub europarlamentarzystę.

Za nowelizacją głosowało wszystkich 440 posłów biorących udział w głosowaniu.

Przyjęta nowela zakłada, że mandat wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, który został wybrany na posła lub senatora, wygaśnie z dniem opublikowania oficjalnych wyników wyborów w Dzienniku Urzędowym (według obecnie obowiązujących przepisów, wójt traci mandat w dniu wyborów). Następcą wójta wybranego na posła lub senatora zostaje jego zastępca, a jeśli jest ich kilku – pierwszy zastępca. Jeśli w gminie nie powołano zastępcy wójta albo został on odwołany, osobę pełniącą funkcję wójta wyznacza premier.

Nowelizacja przewiduje też, że po odwołaniu wójta, jego zastępcy pozostają na stanowisku; dopiero nowy wójt powołuje swojego zastępcę, a dotychczasowych odwołuje. (PAP)

ero/ godl/