reklama
kategoria: Rolnictwo i Hodowla
25 grudzień 2023

Bóbr-pionier spędzi kolejną zimę w Morskim Oku

zdjęcie: Bóbr-pionier spędzi kolejną zimę w Morskim Oku / fot. PAP
fot. PAP
Bóbr, który zadomowił się nad Morskim Okiem w Tatrach, zamierza spędzić tu kolejna zimę. Jego aktywność była widziana pod koniec listopada, jeszcze przed zamarznięciem tego słynnego jeziora. Przyrodnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego nie wiedzą, czy to jeden osobnik, czy jest ich więcej.
REKLAMA

„1 grudnia Morskie Oko zamarzło i od tego czasu nie była widoczna aktywność bobra. Jeszcze pod koniec listopada składał gałęzie na swoje żeremie w okolicy Dwoistej Siklawy. Wcześniej budował tamę na Czarnostawiańskiej Siklawie. Prawdopodobnie jest w swoim żeremiu, ale czy przetrwa kolejną zimę, to dowiemy się na wiosnę” – powiedział PAP leśniczy Tatrzańskiego Parku Narodowego z obwodu ochronnego Morskie Oko Grzegorz Bryniarski.

Wysokie partie Tatr były do 2021 r. zupełnie obcym środowiskiem dla bobrów. Tego roku jednak w Morskim Oku pojawił się bóbr-pionier wzbudzając przyrodniczą sensację, a jego losy zaczęli śledzić przyrodnicy. Początkowo przypuszczano, że zwierzę nie przetrwa zimy. Gryzoń jednak przetrwał do wiosny 2022 r., jednak w maju tego roku leśniczy poinformował, że bóbr zginął spadając ze Szpiglasowej Przełęczy. Jesienią przyrodnik znowu zaobserwował aktywność kolejnego bobra nad Morskim Okiem.

Bobry najprawdopodobniej przywędrowały do Morskiego Oka wzdłuż Rybiego Potoku. Najpierw, bo już w 2015 roku po raz pierwszy zaobserwowano żeremie bobrów w okolicach Łysej Polany, gdzie zaczyna się szlak do Morskiego Oka. Później ślady ich obecności obserwowano między innymi w Dolinie Roztoki.

Bobry są zwierzętami trudnymi do obserwacji, ponieważ prowadzą nocny tryb życia. Przyrodnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego obserwowali jego tropy, a przede wszystkim charakterystycznie ścięte gałęzie. Naocznie jeden osobnik był widziany tylko raz przez pracowników schroniska nad Morskim Okiem. (PAP)

autor: Szymon Bafia

szb/ drag/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Pisz
-1.1°C
wschód słońca: 07:08
zachód słońca: 15:28
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Piszu