21 marzec 2024

Do Żywkowa przyleciały pierwsze dwa bociany

zdjęcie: Do Żywkowa przyleciały pierwsze dwa bociany / pixabay/2525893
Do bocianiej wsi Żywkowo przy granicy z Rosją przyleciały w czwartek dwa pierwsze bociany. Dokładnie tego samego dnia bociany wylądowały w tej wsi przed dwoma laty.

Prowadzone przez Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (PTOP) gospodarstwo w Żywkowie poinformowało, że pierwszy bocian wylądował na dachu w tej wsi w czwartek po godz. 13. Zaraz po nim przyleciał drugi bocian.

Żywkowo to niewielka wieś pod Górowem Iławeckim, tuż przy granicy z obwodem kaliningradzkim. Od wielu lat słynie z tego, że od wiosny do jesieni mieszka w niej więcej bocianów niż ludzi, dlatego nazywana jest bocianią wioską. Wsie w pobliżu: Toprzyny, czy Gałajny także słyną z dużej liczby bocianich gniazd. Północny pas warmińsko-mazurskiego to ostoja lęgowa "Warmińskie bociany".

21 marca pierwsze bociany pojawiły się w Żywkowie w 2022 roku. W ubiegłym roku były w tej wsi już 18 marca.

Pierwszy bocian w regionie pojawił się 27 lutego w mazurskiej wsi Krutyń. To bocian -pionier, który od kilku lat jako pierwszy pojawia się na Mazurach. Ponieważ jego przylot jest wielką sensacją, Mazurski Park Krajobrazowy zorganizował konkurs na imię dla tego bociana - wygrało imię Krutek. Dzięki nadajnikowi GPS, który zamontowano bocianowi z Krutyni wiadomo, że zimował w Egipcie i Izraelu.

Na Mazurach od kilku tygodni są już żurawie i dzikie gęsi. (PAP)

autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska

jwo/ drag/

2024-04-27 17:00