20 luty 2024

Lech Parell nowym szefem UdSKiOR

zdjęcie: Lech Parell nowym szefem UdSKiOR / fot. PAP
fot. PAP
Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych poinformował we wtorek, że Lech Parell został nowym szefem UdSKiOR.

"Dziś minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk wręczyła Panu Lechowi Parellowi powołanie na stanowisko Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Lech Parell to gdańszczanin, społecznik, dziennikarz, żeglarz i opozycjonista za czasów PRL" - napisano we wtorek na platformie X UdSKiOR. Wcześniej UdSKiOR poinformował, że Donald Tusk na wniosek minister Agnieszki Dziemianowicz-Bąk odwołał dotychczasowego szefa UdSKiOR Jana Józefa Kasprzyka, który pełnił tę funkcję od 2016 r.

Lech Parell (ur. 1967) jest gdańskim dziennikarzem i redaktorem, a także byłym opozycjonistą. W czasach PRL-u był aktywnym członkiem organizacji "Wolność i Pokój" oraz Ruchu Społeczeństwa Alternatywnego. Brał udział w przygotowywaniu ulotek oraz w kolportażu podziemnych wydawnictw. Uczestniczył także w wielu akcjach protestacyjnych na terenie Trójmiasta i Warszawy. Kilkakrotnie był zatrzymywany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, a za udział w manifestacjach był wielokrotnie karany przez Kolegia ds. Wykroczeń. Zastrzeżono mu wyjazdy zagraniczne w okresie od maja 1987 r. do kwietnia 1990 r. Pod koniec lat 80. uczestniczył w akcjach protestacyjnych przeciwko budowie elektrowni atomowej w Żarnowcu. Od przełomu 1988/1989 r. był w składzie redakcji "Solidarności" - pisma regionu gdańskiego NSZZ "Solidarność". W latach 1987-1989 był rozpracowywany przez SB.

W latach 2011-2016 Parell był prezesem zarządu Radia Gdańsk. Wcześniej był m.in. zastępca redaktora naczelnego "Dziennika Bałtyckiego", a także współtwórcą i redaktorem naczelnym miesięcznika "30 Dni". Ostatnio był prezesem spółki Gdańskie Centrum Multimedialne – wydawcy portalu gdansk.pl. Jest także założycielem stowarzyszenia Społeczny Urząd Miejski, które od 2003 r. organizuje w Gdańsku między innymi Paradę Niepodległości i orszak Trzech Króli.

Za zasługi dla przemian demokratycznych w Polsce oraz wkład w rozwój wolnych mediów i niezależnego dziennikarstwa Lech Parell został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Za działalność w strukturach opozycji demokratycznej w czasach PRL został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.

Prywatnie jest pasjonatem żeglarstwa.

Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych podlega resortowi właściwemu dla zabezpieczenia społecznego na mocy ustawy z 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego. (PAP)

Autorka: Anna Kruszyńska

2024-04-27 17:00
Namiot cyrku Europa, Orzysz, Plac...