15 luty 2024

Oaza spokoju Puszczy Piskiej

zdjęcie: Oaza spokoju Puszczy Piskiej / By Encyclomaniac (talk) - Self-photographed [CC BY-SA 3.0 DEED (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via Wikimedia Commons
Zapraszamy do miasta Pisz położonego w samym sercu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.

Tego szukamy w Piszu

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Pisz pogoda, Pisz praca, Pisz, Piszanin, spotted Pisz, info Pisz, kamery Pisz, kebab Pisz.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Piszu, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.
Początki Pisza wiążą się z uregulowaniem granicy mazowiecko-krzyżackiej w 1343 r. W około tej samej epoce Krzyżacy wzniesieli pierwszą warownię nad Pisą, znaną jako Johannisburg (Zamek św. Jana), który nadał nazwę ówczesnemu Piszu, znane także jako Jańsbork. Wkrótce po budowie zamku, w jego otoczeniu powstała osada, pełniąca funkcję rzemieślniczo-usługową dla miejscowej społeczności. Litwini zniszczyli zamek w 1366 r., jednak już w 1367 r. komtur bałgijski Ulryk Fricke nadal osadzie zamkowej prawa bartne. Dynamiczny rozwój miasta nastąpił po 1422 r., gdy obszar ten został poddany planowanej kolonizacji. Pierwsza wzmianka o sołtysie Pisza pochodzi z 1424 r. Próba lokacji miasta miała miejsce w 1451 r. za sprawą wielkiego mistrza Ludwika von Erlichshausena, ale została zniweczona przez wojnę trzynastoletnią i związaną z nią rebelię chłopską.

Prawa miejskie Pisza otrzymała dopiero w 1645 r. za sprawą aktu elektora Fryderyka Wilhelma. Przez kolejne stulecia funkcjonowała jako średniej wielkości miasteczko mazurskie, będąc jednocześnie stolicą starostwa. W 1698 r. odbyło się spotkanie króla Augusta II i Fryderyka I Hohenzollerna, podczas którego podczas uroczystych łowów odstrzelono ostatniego żubra w Puszczy Piskiej. W latach 1709–1711 miasto zostało dotknięte epidemią dżumy, która pochłonęła niemal całą populację, pozostawiając przy życiu jedynie 14 mieszkańców.

Rozkwit Pisza rozpoczął się na przełomie XVIII i XIX wieku, kiedy otwarto możliwość spławu rzeki Pisy w 1798 r. oraz rozpoczęto przetwarzanie rudy darniowej w Wądołku w latach 1805–1889. W 1814 r. uruchomiono żeglugę do Gdańska oraz w kierunku jezior – do Rynu. W 1818 r. utworzono powiat piski. Miasto przez długi czas pozostawało miejscem zróżnicowanym pod względem etnicznym, z mieszanką ludności polskiej i niemieckiej. Nawet w 1901 r. parafia zamieszkiwana była przez 5 tysięcy Polaków i 3,8 tysiąca Niemców. W 1863 r. niektórzy mieszkańcy przekraczali granicę z Rosją, aby wziąć udział w wydarzeniach powstania styczniowego.

Ważnym krokiem gospodarczym było uruchomienie połączenia kolejowego z Olsztynem i Ełkiem w latach 1884–1885. Wraz z rozbudową transportu nastąpił rozwój przemysłu i inwestycji. W 1900 r. wybudowano ratusz, a w 1905 r. powstała cegielnia. W 1907 r. uruchomiono wodociągi i gazownię, a w 1908 r. powstał szpital, a w 1913 r. rzeźnia miejska. W 1905 r. stacja kolejowa stała się węzłem, a po otwarciu linii do Orzysza i wkrótce do Dłutowa (1908) zyskała na znaczeniu. W latach 1914 i 1915 miasto dwukrotnie znalazło się w rękach Rosjan. W 1920 r. mimo przewagi ludności mazurskiej nad niemiecką w stosunku około 2:1 plebiscyt na przyłączenie do Polski zakończył się jedynie 14 głosami za.

W dniach 24–25 stycznia 1945 r. Pisz został zdobyya przez żołnierzy Armii Czerwonej z 307. dywizji piechoty, a zabudowa została zniszczona w blisko 70%. Z powodu zniszczeń, starostwo najpierw przeniosło się do Białej Piskiej. Od 1945 r. po wysiedleniu ludności niemieckiej rozpoczęto proces ponownego zaludniania (w powiecie przebywało zaledwie 700 osób) oraz odbudowy. W 1948 r. uruchomiono Piskie Zakłady Przemysłu Sklejek, a w 1969 r. powstało Muzeum Ziemi Piskiej. Od 1999 r. Pisz jest stolicą powiatu w województwie warmińsko-mazurskim. 4 lipca 2002 r. Puszcza Piska została dotknięta największym huraganem w swojej historii, co spowodowało znaczne zniszczenia.

Sięgnij po więcej informacji od Twojego Miasta